CultBag

avatar
Osprey Packs Backpack
$103
Remove
avatar
Osprey Packs Backpack
$103
Remove
avatar
Osprey Packs Backpack
$103
Remove
avatar
Osprey Packs Backpack
$103
Remove
avatar
Osprey Packs Backpack
$103
Remove
avatar
Osprey Packs Backpack
$103
Remove
avatar
Osprey Packs Backpack
$103
Remove
avatar
Osprey Packs Backpack
$103
Remove
avatar
Osprey Packs Backpack
$103
Remove
Subtotal
$103

  • September 29, 2022
  • 266
  • 643 Views 0

Jean Luc Godard Award 2022 Nominees

MONTHLY RESULT
Cult Critic Jean Luc Godard Award 2022 Nominees

JEAN LUC GODARD AWARD 2022 NOMINEES

CATEGORY: AMATEUR FILM

NOMINEES

CoVideo

Directed by Nickeless Fisher

United States

-

The Escape of the Century

Directed by Jacques MICKE

France

-

The Wanderer of the Montagnette........

Directed by Jacques MICKE

France

-

the nurse's whistle

Directed by Jacques MICKE

France

-

CATEGORY: ANIMATED FILM

NOMINEES

A Conclusion

Directed by Sreemon Das

India

-

The Man with the Eye at the End of His Finger

Directed by Guy Newmountain

United Kingdom

-

Misfit

Directed by Steve Segal

United States

-

16 Cherubs

Directed by William J Thinnes

United States

-

CoVideo

Directed by Nickeless Fisher

United States

-

The Derelict

Directed by Dante D'Anthony

United States

-

A Drawing of 2070

Directed by Rituparno Maity

India

-

Unconditional Love

Directed by Wallis Liu

Taiwan

-

Experience the World - The Train

Directed by Duro Howard Jr.

United States

-

Luff-Luff

Directed by Sagorika Sen

India

-

Nursery Crimes Part One: The Ominous Overture

Directed by Charles Kline

United States

-

CATEGORY: BEST ACTOR

NOMINEES

Cultured

Acted by Burnham Holmes

United States

-

The Dark Caller

Acted by Danny Hayden

United States

-

Rose of Blood

Acted by Julien BELON

France

-

DOCTOR HYPOTHESES

Acted by Vicentini Gomez

Brazil

-

Say What Now?

Acted by Chris Bacchus

Canada

-

The Coffin Bound Kings

Acted by Matthew Ewald

United States

-

a LIV e

Acted by Jim Winton Porter

Australia

-

The Atomic Dream

Acted by Guy Kent

United States

-

That's The Plan

Acted by Maximiliano Luciuk

Spain

-

END IS BEGINNING

Directed by Kamraan Shah

India

-

Holy Father

Acted by Raju Thottam

India

- 

Villains

Acted by Harj Johal

United Kingdom

-

I’ll See You In Disneyland

Acted by Magnus Gudmundsson

Norway

-

CATEGORY: BEST ACTRESS

NOMINEES

The Consequence

Acted by Shabnam Borgoyari

India

-

Chakhyubandhan

Acted by Bhoomika Dash

India

-

Cultured

Acted by Hasna El Badaoui

United States

-

Routine

Acted by Paige Laree Poucel

United States

-

Cat-A-Pult

Acted by Wendy Zier

United States

-

OTRU

Acted by Indira

India

-

Onset

Acted by Urvashi H V

India

-

a LIV e

Acted by Willow Slattery

Australia

-

The Atomic Dream

Acted by Marchand Storch

United States

-

Thank you

Acted by Stefaniya Makarova

United States

-

The Van

Acted by Amanda Graeff

United States

-

My Dear Best Maid

Acted by Moumita Mitra

India

-

Roached

Acted by Deeya Dey

India

-

END IS BEGINNING

Acted by Jini Akram Khan

India

-

Hard Plastic

Acted by Aurèléa

United States

-

Dark Classics - Monologue from Lady Macbeth

Acted by Dawna Lee Heising

United States

-

CATEGORY: CRIME SHORT

Nominees

Inside

Directed by - John Couper-Smartt

Australia

-

The Case

Directed by- Patrick House

United States

-

Newtrition

Directed by- Ray Brady

United Kingdom

-

Paradox

Directed by- JapLove Singh

India

-

DFMK-La Menteria

Directed by- Ray Brady

United Kingdom

-

COBRA K.I.A.

Directed by- Ray Brady

United Kingdom

-

CATEGORY: COMEDY SHORT

Nominees

Vax

Directed by- Chris Caccioppoli

United States

-

Hey Doll!

Directed by- Saara Lamberg

Australia

-

AWKWARD ENDEAVORS

Directed by- Derek Frey

United States

-

The Feeling Expert

Directed by- Jamie Anderson

United States

-

Cat-A-Pult

Directed by- Karen Klami

United States

-

Eat This

Directed by- Eric Odland

United States

-

Mr. Winslow's Bell

Directed by- Jimmy Martin

United States

-

Halo

Directed by- Reva Zane

United States

-

THAT SCOTTISH PLAY

Directed by- Armand Hamouth, Brian Kennington

Canada

-

the nurse's whistle

Directed by- Jacques MICKE

France

-

Connect A Creative Response To Climate Change

Directed by- Ray Brady

United Kingdom

-

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

NOMINEES

Interlude - A Star Trek Fan Production

Cinematographed by Joshua Irwin

United States

-

Ersis

Directed by GEORGIOS DIMITROPOULOS

United Kingdom

-

The Gatecrasher

Cinematographed by Arash Sadeqi

Iran, Islamic Republic of

-

A way of Life

Directed by Travis Robertson

Canada

-

Ayrton - Childhood in the Heart of Brazil

Cinematographed by Vicentini Gomez

Brazil

-

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

Nominees

City of Spies

Directed by- Philip John Moran

United Kingdom

-

One Last Lullaby

Directed by- Jessy Y Landji

Canada

-

Two to Two to Two Two

Directed by- Vasanth P

Australia

-

It’s Just The Game

Directed by- James Grogan

United Kingdom

-

The Little Vagabond

Directed by- Kevin Mounce

United States

-

Rose of Blood

Directed by- Klaudia LANKA

France

-

THE HIKE

Directed by- David Fugett

United States

-

Liar-In-Chief: A Chronicle of the Trump Presidency Through the Eyes of An Outraged Graphic Artist

Directed by- M Kaplan

United States

-

Giri

Directed by- Petya Iossifova

Bulgaria

-

RIVALS - THE ENEMY WITHIN ME

Directed by- P KRISHNAKANTH

India

-

Say It Thrice

Directed by- Kautuk Saksena

India

-

Red Carpet

Directed by- Scott Altman

United Kingdom

-

#The Superstar

Directed by- Abhay Dalakoti

India

-

Onset

Directed by- Vivek Vijayakumaran

India

-

Escape from Reality

Directed by- George Michael Liviakis

United States

-

18.8%

Directed by- Karli Korszeniewski

United States

-

All stuffed with fluff

Directed by- Gwen Clause & Frank Berjot

France

-

Make a wish

Directed by- Rishi Rajendra Manohar

India

-

Manam

Directed by- Pravahan S

India

-

END IS BEGINNING

Directed by- Saiyed Shahid Khan

India

-

HOLY FATHER

Directed by- BRIGHT SAM ROBINS

India

-

A way of Life

Directed by- Travis Robertson

Canada

-

What I learnt from cycling 6 times around the world

Directed by- Kenji Ogusu

Japan

-

Cinema Vs Prema

Directed by- Bhukya Goutham

India

-

Come Outside

Directed by- Sheldon Woodson

United States

-

??????? (Illusion)

Directed by- Sergio Krasavin, Dmitriy Petruk

Ukraine

-

AD

Directed by- E.M. McCoy

United States

-

CATEGORY: DOCUMENTRY

Nominee

A Haunting in Hinsdale

Directed by- Michael Dotson

United States

-

Unshackled :The Revision Nov 2021

Directed by- Ed Breeding

United States

-

America Boxed In

Directed by- Casey G. Williams, Ian S. Williams

United States

-

The loneliness of who those do not exist

Directed by- Alfonso Burgos Risco

Spain

-

JÃœRI

Directed by- Priit Laineste

Estonia

-

The Quiet Revolution: State, Society and the Canadian Horror Film

Directed by- Xavier Mendik, Philip Escott

United Kingdom

-

Liar-In-Chief: A Chronicle of the Trump Presidency through the Eyes of an Outraged Graphic Artist

Directed by- M Kaplan

United States

-

Something Ain't Right

Directed by- Susan Ruth Downs, MD, Alex Voss

United States

-

Young and the Reckless

Directed by- Johnny Agnew

New Zealand

-

A Communist, the Scam

Directed by- Birat Roy Choudhury

India

-

Daughter of the Revolution

Directed by- Tunde Talas

Hungary

-

Ma

Directed by- Nirmalya Majumder

India

-

Creators

Directed by- Shamil Aliyev

Azerbaijan

-

Holy craziness.

Directed by- Maria Margarida Moreira

Portugal

-

2005 Nights and Days

Directed by- Andrzej Dudzi?ski

Poland

-

The Edge of Adventure with Adam Asher

Directed by- Reid Craft

United States

-

Chip inside me

Directed by- Julia Kiseleva

Russian Federation

-

In the Name of Tomorrow

Directed by- Abyad Beader

Lebanon

-

We Stay Here

Directed by- Vinit Parmar

Germany

-

Ayrton - Childhood in the Heart of Brazil

Directed by- Vicentini Gomez

Brazil

-

Phoenix : David's Dream

Directed by- Vinicius Donola, Roberta Salomone, João Rocha

Brazil

-

30 Years of Decadence - The Defeat of Falun Gong and the Undercurrents of the Remaining Forces

Directed by- Tony Robert

United Kingdom

-

APY BETWEEN LIFE AND DEATH

Directed by- Mehdi Saleki, Firas Razak

Sweden

-

American Justice on Trial: People v. Newton

Directed by- Andrew Abrahams, Herb Ferrette

United States

-

Ballesteros on My Mind - The Film

Directed by- Karlo Garcia Gino

Philippines

-

CATEGORY: DIRECTOR

NOMINEES

LEAVE IT ON THE TRACK

Directed by Benjamin Pascoe

United States

-

ALLiN

Directed by Micha? W?grzyn

Poland

-

Vax

Directed by Chris Caccioppoli

United States

-

Brother Troll

Directed by Gudmund Helmsdal

Faroe Islands

-

grydscaen: scout eve (Episode 3)

Directed by Natsuya Uesugi DuBois

United States

-

Boca

Directed by Jijo Sengupta

India

-

Candy

Directed by J. Samuel Ryan

United States

-

AWKWARD ENDEAVORS

Directed by Derek Frey

United States

-

The Feeling Expert

Directed by Jamie Anderson

United States

-

All Your Words

Directed by James de Vries

Canada

-

Processing

Directed by Renetta G. Amador

United States

-

A Masterpiece

Directed by Madina Ismailova

Kyrgyzstan

-

The Atomic Dream

Directed by Angad Aulakh

United States

-

Roached

Directed by Kshitij Sharma

India

-

Murder in Monte Nido

Directed by Bonnie Foster

United States

-

Ayrton - Childhood in the Heart of Brazil

Directed by Vicentini Gomez

Brazil

-

Dead Town

Directed by Chloe Van Harding

United Kingdom

-

We need rent money

Directed by Blake Evan Laitner

United States

-

Vertigo

Directed by Haruo Inoue

Japan

-

CATEGORY: Drone Film

22 Weeks

Directed by Robert smith

United States

-

No Plexus x Roel Wouters - Manicurism

Directed by Roel Wouters

Netherlands

-

CATEGORY: Educational Film

Nominees

Fighting MSA Austin Crawford's story

Directed by Phil Gioja

United States

-

Something Ain't Right

Directed by Susan Ruth Downs, MD, Alex Voss

United States

-

DENNAA THE WINGS

Directed by SANTOSH PANDA

India

-

Dilemma in the Lunchroom

Directed by Viviana Lasley

United States

-

CATEGORY: Experimental Film

Nominees

I See Everything (w/subtitles).mp4

Directed by Brad Overbeck

United States

-

Corpus Chaosum

Directed by Carey Burtt

United States

-

GULAAMI

Directed by Aniruddh Adeshra

India

-

95 Days

Directed by Leslie Streit

United States

-

Artifact

Directed by Kyle Michael Porter

United States

-

I Work for the Devil

Directed by Jim Thompson

Australia

-

Noise

Directed by José Ramón da Cruz

Spain

-

The Last Letter (with bonus footage)

Directed by Seth Grimgart

United States

-

A-man and the C-city

Directed by Hanno Nehring

Germany

-

Josef is in the Stable

Directed by Sonja Toepfer

Germany

-

Follows The Leader

Directed by John Cannizzaro

United States

-

Life is a two-way dream - Eallin lea guovttesuorat niehku

Directed by Gjert Rognli

Norway

-

Oneironautic

Directed by Vanessa Magic

Canada

-

Biological Loneliness

Directed by Karolis Jankus

Lithuania

-

Spem in Alium

Directed by Matt Orefice

United States

-

Haus C19

Directed by Sonja Toepfer

Germany

-

Zurich Scenes

Directed by Myriam Thyes

Germany

-

SLAVE OF THE MIND

Directed by Danny Germansen

Denmark

-

Expanded Coexistence

Directed by Seung-il Chon

Korea

-

Vertigo

Directed by Haruo Inoue

Japan

-

Habitat

Directed by Leeuw van Moerkerken

Netherlands

-

CATEGORY: Family/Children Film

Nominees

Mother's New Year

Directed by Yiming Fan

China

-

Sachin Live From Pune

Directed by Ganesh Devidas Kadam

India

-

Ballesteros on My Mind - The Film

Directed by Karlo Garcia Gino

Philippines

-

END IS BEGINNING

Directed by Saiyed Shahid Khan

India

-

INDRANIL

Directed by Deba Kr Bora

India

-

Chikya's School

Directed by Deepak Vasant Thokal

India

-

Kakitham - Paper

Directed by Vinoth Veeramani

India

-

CATEGORY: TCCC: Cult Film / Underground Film /

Exploitation Movie / Midnight Film / Para Cinema

Nominees

Pineapples & Pasties: A Burlesque Documentary

Directed by Lymari Graciano

United States

-

Corpus Chaosum

Directed by Carey Burtt

United States

-

Gridlock Lullaby

Directed by David Palkowski

United States

-

I Work for the Devil

Directed by Jim Thompson

Australia

-

Vax

Directed by Chris Caccioppoli

United States

-

THE HIKE

Directed by David Fugett

United States

-

The Tongue

Directed by Jose Vicente Chavez

United States

-

Little Angel (Angelita)

Directed by Dashia Imperiale

United States

-

Apples, Oranges, Lemons & Limes

Directed by Pat Mitchell

United States

-

SUGAR

Directed by Jermaine Quick

United States

-

CATEGORY: FEATURE FILM

NOMINEES

AB-Negative

Directed by Banning Lary

United States

-

Staring at the sea

Directed by Angel Puado veloso

Spain

-

Chakhyubandhan

Directed by Rajendra Mohanta

India

-

The Memory Scanner. Com

Directed by Alonso Dominguez

United States

-

A Song For My Dear

Directed by Chang Yeoul Lee

Korea, Republic of

-

8 Don 75 Fakta Ichchashakti Havi

Directed by Sushrut Bhagwat

India

-

Not To Forget

Directed by Valerio Zanoli

United States

-

Say It Thrice

Directed by Kautuk Saksena

India

-

Railroad to Hell: A Chinaman's Chance

Directed by Aki Aleong

United States

-

Pessoas

Directed by Arturo Dueñas Herrero

Spain

-

Free Ticket.

Directed by Abhay Dalakoti

India

-

Paracide

Directed by Paul Heron

United Kingdom

-

A BEAUTIFUL BREAKUP

Directed by Ajithvasan Uggina

United Kingdom

-

HOLY FATHER

Directed by BRIGHT SAM ROBINS

India

-

KISTIMAAT

Directed by Chowdhury Asif Jahangir

Bangladesh

-

The American Crow

Directed by Thorkell Agust Ottarsson

Norway

-

Son of Rajakumaran

Directed by Walter Hochbrueckner

United States

-

Come Outside - Feature Film

Directed by Sheldon Woodson

United States

-

DOBYA

Directerd by Ashutosh Jare

India

-

SUGAR

Directed by Jermaine Quick

United States

-

CATEGORY: Film/Video Poster

NOMINEE

AWKWARD ENDEAVORS

Poster by Derek Frey

United States

-

Processing

Poster by Renetta G. Amador

United States

-

Dust and Fog

Poster by Daniel Corey

United States

-

The Alliance 2 The Hunt for Breeze Trailer

Poster by Robert L Butler Jr

United States

-

3 to Go

Poster by Scott VanGrootenbruel

United States

-

SLAVE OF THE MIND

Poster by Danny Germansen

Denmark

-

Horizon

Poster by Jenni Otero

United States

-

CATEGORY: Film On Nature

NOMINEES

Zenerù

Directed by Andrea Grasselli

Italy

-

Pond Life

Directed by Dean Sills, Rebecca Sills

United Kingdom

-

Biodiversity in Crisis

Directed by GEORGIOS DIMITROPOULOS

United Kingdom

-

Tierra del Fuego

Directed by Oleksandr Lozytskyi

Ukraine

-

Melissanthe

Directed by GEORGIOS DIMITROPOULOS

United Kingdom

-

Eye for an Eye

Directed by Steve Mortimer

United Kingdom

-

Rot

Directed by Sparsh Banerjee

India

-

CATEGORY: Editing

NOMINEES

 

LEAVE IT ON THE TRACK

Edited by Benjamin Pascoe

United States

-

AWKWARD ENDEAVORS

Edited by Derek Frey

United States

-

Processing

Edited by Renetta G. Amador

United States

-

CATEGORY: FILM ON RELIGION

NOMINEES

The Resurrection of Jesus

Directed by Holger Klussmann

Germany

-

PABLO 'SHORT FILM’

Directed by GERRY MANUS

Canada

-

31 Years of Decadence - The Defeat of Falun Gong and the Undercurrents of the Remaining Forces

Directed by Tony Robert

United Kingdom

-

CATEGORY: FILM ON WOMEN

NOMINEES

A dead soul on my neck

Directed by János Tari

Hungary

_

Flying in Darkness

Directed by Safar Ali Danish

Pakistan

_

PREGHIERA (Fiati Muti)

Directed by Giorgio Deambrogio

Italy

_

RIVALS - THE ENEMY WITHIN ME

Directed by P KRISHNAKANTH

India

_

An Apple and Two Cherries

Directed by Mina Petrovi?

Serbia

-

Cartas de Amor a un Torero

Directed by Reyes Caballero

Spain

_

Dark Classics - Monologue from Lady Macbeth

Directed by Craig Railsback

United States

_

The nurse's whistle

Directed by Jacques MICKE

France

-

CATEGORY: FILM SCORE - SOUNDTRACK

NOMINEES

Man with Shadow

Directed by Ema Kugler

Slovenia

_

Toxic Shock

Scored by Reuben Burgess

United States

_

TikTok Rollie Viet Mix MV

Directed by Linh Manh Tong

Viet Nam

_

Gridlock Lullaby

Scored by Releaux

United States

_

Say It Thrice

Scored by NMI Studios, Delhi

India

_

Flash/Crash

Scored by Guy Renardeau

Netherlands

_

A BEAUTIFUL BREAKUP

Scored by V G Rajen

United Kingdom

_

Newtrition

Directed by Ray Brady

United Kingdom

_

All stuffed with fluff

Scored by Benjamin Lee Jean

France

_

My Dear Best Maid

Scored by Tuhin Chakraborty

India

_

END IS BEGINNING

Scored by Shibangs Chakraborty

India

_

Pocket

Directed by Asad Ali Shah

Pakistan

_

Missing Children

Written by Dennis Walter Smith Sr

United States

_

The Pit and the Pendulum

Scored by Danny Ashkenasi

United States

_

THE RUG

Directed by KHALED EL KEBICH

Algeria

_

SLAVE OF THE MIND

Directed by Danny Germansen

Denmark

_

Medea

Scored by Claudio Riqueness

Norway

_

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

NOMINEES

AB-Negative

Written by Dax Xenos

United States

_

Staring at the sea

Written by Angel Puado veloso

Spain

_

Chakhyubandhan

Written by Dillip Chaudhury

India

_

The Memory Scanner . Com

Written by Jesse Wright

United States

_

A Song For My Dear

Written by Chang Yeoul Lee

Korea, Republic of

_

8 Don 75 Fakta Ichchashakti Havi

Written by Sharvani - Sushrut

India

_

Not To Forget

Written by Valerio Zanoli

United States

-

Say It Thrice

Written by Kautuk Saksena

India

_

Railroad to Hell: A Chinaman's Chance

Written by Aki Aleong

United States

_

Pessoas

Written by Arturo Dueñas Herrero

Spain

_

Free Ticket.

Written by Abhay Dalakoti

India

_

Paracide

Written by Paul Heron

United Kingdom

_

A BEAUTIFUL BREAKUP

Written by Ajithvasan Uggina

United Kingdom

_

HOLY FATHER

Written by BRIGHT SAM ROBINS

India

_

KISTIMAAT

Written by Chowdhury Asif Jahangir Arko

Bangladesh

_

The American Crow

Written by Thorkell Agust Ottarsson

Norway

_

Son of Rajakumaran

Written by Walter Hochbrueckner

United States

_

Come Outside - Feature Film

Written by Sheldon Woodson

United States

_

DOBYA

Written by Kishor Garad

India

_

SUGAR

Written by Jermaine Quick

United States

_

MKX

Written by Jessi Thind

Canada

_

Dust and Fog

Written by Daniel Corey

United States

_

Winter Solstice

Written by Armand Arekian

United States

_

The 47

Written by Zachary Sabra

United States

_

Will's Secret

Written by Kevin Short

United Kingdom

_

Heartbreak Hotel

Written by Michael Thomas Holliday

United States

_

Bloodlines: The Mogadishu Diaries 1992-1993

Written by Eddie Clay Thompkins III

United States

_

Boris Saves Hollywood

Written by "Rod Kent, Nathan Lathroum”

United States

_

The Stafford Multiplex Theater

Written by Billy Smith

United States

_

For the Method

Written by Les Zig

Australia

_

CATEGORY: FILM ON DISABILITY ISSUE

NOMINEES

OVERLOAD

Directed by Dmitry Kormann

United Kingdom

_

Fighting MSA Austin Crawford's story

Directed by Phil Gioja

United States

_

Becoming Unlimited

Directed by Lisa Doolittle

Canada

_

21 in 21: Unchain Vérité

Directed by Paul R. Abramson

United States

_

OTRU

Directed by Mathivanan Sakthivel

India

_

We are the Lost Girls

Directed by Steve Downey

United Kingdom

_

Driven to Help

Directed by Phil Gioja

United States

_

HOLY FATHER

Directed by BRIGHT SAM ROBINS

India

_

CATEGORY: SHORT FILM

NOMINEES

VIRAL

Directed by Dominique Postell

United States

-

Cultured

Directed by Karen Klami

United States

-

grydscaen: scout eve (Episode 3)

Directed by Natsuya Uesugi DuBois

United States

-

Shades of Sadness

Produced by Irina Isberg

United States

-

Matthew

Directed by Trifon Dimitropoulos

United States

-

Adrift in Time

Directed by Alexander Hugo

United States

-

Interlude - A Star Trek Fan Production

Directed by Victoria Fox, Joshua Michael Irwin

United States

_

Delirantissimo

Directed by Alain Rimbert

France

-

Thread

Directed by Faris Kamis

Singapore

-

Lucky Mood

Directed by andrea calevo

Italy

-

Brave

Directed by Michael Ringdal

Spain

-

Pvt. Ravel's Bolero

Directed by J Z Murdock

United States

-

Chateau Sauvignon: terroir

Directed by D.M. Night Maire

United States

-

3000

Directed by Chin Hsiang Chang

United States

-

Triad Power

Directed by Brian Pinkus

United States

-

Diegesis

Directed by Gabriel Angulo

Peru

-

Take The Chocolate

Directed by Dr Shahid Kamal

United Kingdom

-

Adam In Aeternum

Directed by Pedro Jaen R.

Spain

-

a LIV e

Directed by Jim Winton Porter, Hanni Witt

Australia

-

The Victim

Directed by Meysam Bidaghi

Iran, Islamic Republic of

-

The Way to Survival

Directed by Mark Davern

United States

-

That's The Plan

Directed by Michael Ringdal

Spain

-

My Dear Best Maid

Directed by Joydeep Roy Choudhary

India

-

Murder in Monte Nido

Directed by Bonnie Foster

United States

-

In Situ

Directed by NICOLAS PECOLLO

Spain

-

The Door

Directed by Fella Cederbaum

United States

-

The Inspectors Life

Directed by Riku Miettinen, Priit Laineste

Finland

-

Silent Screams

Directed by Kushagra Shinde

India

-

CATEGORY: HORROR / SCIENCE FICTION / GENRE FILM

NOMINEES

The Sandman

Directed by Brooke deRosa

United States

-

Songs Of The Day After

Directed by Barbara Glas

France

-

Lady of Light

Directed by Adam Scarborough

United Kingdom

-

Branching Out With the Invisible Man

Directed by Jim & Nick Zounis

Australia

-

Rose of Blood

Directed by Klaudia LANKA

France

-

Spem in Alium

Directed by Matt Orefice

United States

-

The Coffin Bound Kings

Directed by Matthew Ewald

United States

-

Processing

Directed by Renetta G. Amador

United States

-

M - Demon Killer

Written by Mark William Hammond

United States

-

Watching

Directed by Archis Kulkarni

India

-

Newtrition

Directed by Ray Brady

United Kingdom

-

Lost Time

Directed by Gary Lester

United States

-

Venganza (Extended Edition)

Directed by Joey Agbayani

Philippines

-

GUN OF A PREACHER MAN

Directed by Eric F. Adams

United States

-

Dark Classics - Monologue from Lady Macbeth

Directed by Daniele De Muro

Italy

-

Lit A$$ B!tche$

Directed by Deuandra T. Brown

United States

-

COBRA K.I.A.

Directed by Ray Brady

United Kingdom

-

Last Known

Directed by Justin D. Hodge

Canada

-

Holes in the Sky: The Sean Miller Story

Directed by Ash Hamilton

United States

-

CATEGORY: LGBT FILM

NOMINEES

TRANSITION AND HAPPINESS

Directed by Jonas Benarroch

Spain

-

Yesterday, My Dead Boyfriend Messaged Me on Grindr

Directed by Curtis Lee

Australia

-

Fuggiro Tanto Amore

Directed by Raúl Lorite

Spain

-

Onyx

Directed by Aguinaldo Flor

Brazil

-

Every Time I Die

Directed by Raúl Vidales Bohórquez

Colombia

-

CATEGORY: MICRO SHORTS

NOMINEES

Night Terror

Directed by David Duke

United Kingdom

-

Routine

Directed by Russ Emanuel

United States

-

Engage Earth

Directed by YIJUN WANG

United States

-

Fireside Classics

Directed by Craig Railsback

United States

-

Unfinished

Directed by Sudeep Mehta

India

-

Killer Audition

Directed by Michael Boston

United States

-

The Visitor

Directed by Joey Agbayani

Philippines

-

Searching For Grace Trailer

Directed by Ray Brady

United Kingdom

-

COBRA K.I.A.

Directed by Ray Brady

United Kingdom

-

CATEGORY: MOBILE FILM

NOMINEES

Cultured

Directed by Karen Klami

United States

-

The Little Vagabond

Directed by Kevin Mounce

United States

-

Home in the Bushfire

Directed by Darren Clark

Australia

-

RIVALS - THE ENEMY WITHIN ME

Directed by P KRISHNAKANTH

India

-

Wanderer - The Short Film

Directed by Joseph Antony

India

-

The Talk

Directed by Ryan D'sa

United Arab Emirates

-

Nightmare

Directed by Hassan Chammout

United States

-

THE THEATRE GHOST

Directed by Brooke deRosa

United States

-

5 Impressions of Marilyn Monroe in the Bathroom

Directed by Suzan Averitt

United States

-

CATEGORY: MUSIC VIDEO

NOMINEES

Copper Lines (Official Music Video)

Directed by Banjii & Mayuri

United States

-

Ancient Lover (Official Music Video)

Directed by Banjii & Mayuri

United States

-

ELYAZ - Remember Home (Official Video)

Directed by Mauro Elias Morone

Italy

-

TikTok Rollie Viet Mix MV

Directed by Linh Manh Tong

Viet Nam

-

The Terror Adaptors - 'Blast Off!'

Directed by Peter Renzullo

Australia

-

JULIAN BROOKS – SNAKEBITE

Directed by Tim Cash, Irie Adina

United States

-

Boca

Directed by Jijo Sengupta

India

-

We Should Do This Again

Directed by Glen Dunzweiler, Ken Newman

United States

-

Slight

Directed by Roy Rosental, Joe Gnoffo

United States

-

Black City Nights

Directed by Nathan Castiel

United States

-

All Your Words

Directed by James Xander

Canada

-

OMG

Directed by Russell Cramer

United States

-

A hymn to Hecate (Pluto’s Return)

Directed by Mat Gordon

United States

-

Psychotic Domain

Directed by Stavros

United States

-

Argent Glass

Directed by Katsuyuki Nakanishi

Japan

-

Nothung! Nothung!

Directed by Aidan J Crowley

United Kingdom

-

Losing Sleep

Directed by Filip Koren

Norway

-

I Was Gonna Have Her Blow You Guys: Crying 4 Kafka in Pictures

Directed by Tania Love Abramson

United States

-

No Plexus x Roel Wouters – Manicurism

Directed by Roel Wouters

Netherlands

-

MAA TERI YAAD AAI

Directed by Saiyed Shahid Khan

India

-

Migrant Bird

Directed by Nati Golan, Naama Arbel

Israel

-

Twilight Zone: The Worst Accident in Film History

Directed by Jenni Otero

United States

-

Flying- Music Video By Amy Barbera

Directed by Amy Barbera and Ben Bagby

United States

-

CATEGORY: WOMEN’S FILM

NOMINEES

Mithha Sapna

Directed by Deepak Ankush Patil

India

-

10 1/2 dates

Directed by Alexander Hugo Alvarez

United States

-

The Place We Shared

Directed by Marc Jago, Carla Lacar

Austria

-

VERONA

Directed by Ane Siderman

Brazil

-

The Van

Directed by Amanda Ales Graeff

United States

-

Paradise Path

Directed by Lauren Ransan

France

-

An Apple and Two Cherries

Directed by Mina Petrovi?

Serbia

-

Two Alone

Directed by Hikari Hiyane

Japan

-

Single Ready to Mingle

Directed by KARINE EDOWIZA

France

-

CATEGORY: One Minute Film

NOMINEES

Al Hayat

Directed by Shemej Kumar

Kuwait

-

Sleep Ghost

Directed by Brian Weishaar

United States

-

The Consumer Cycle

Directed by Yad Bayad Abdulqader

Iraq

-

Bounty Credited!!

Directed by Athul Edakkalathoor

India

-

CATEGORY: Perfoming Arts

NOMINEES

Showreel Henk Brugge 2021 (Festival Edit)

Directed by Henk Brugge

Netherlands

-

Love and the plague

Directed by Marcela Lordy

Brazil

-

5 Impressions of Marilyn Monroe in the Bathroom

Directed by Suzan Averitt

United States

-

CATEGORY: Photography

NOMINEES

Doctors Without Borders

Directed by Jordanne Calvin

United States

-

Ayrton - Childhood in the Heart of Brazil

Directed by Vicentini Gomez

Brazil

-

Moroccan Art

Directed by Salah Eddine Saadouni

Morocco

-

CATEGORY: Post-modern Film

NOMINEES

OVERLOAD

Directed by Dmitry Kormann

United Kingdom

-

To sleep, perchance...

Directed by Dmitry Kormann

United Kingdom

-

Shades of Sadness

Directed by Irina Isberg

United States

-

Blood Road

Directed by William Anthony Stancik

United States

-

Roached

Directed by Kshitij Sharma

India

-

7 7

Directed by Johnny Kalangis

Canada

-

Apples, Oranges, Lemons & Limes

Directed by Pat Mitchell

United States

-

TUTOPIQUE #COMPANY

Directed by Maurice HUVELIN

France

-

CATEGORY: Selfie video

NOMINEES

Artifact

Directed by Kyle Michael Porter

United States

-

CATEGORY: Short Script

NOMINEES

Fitzwilliam High Episode 1

Written by Steve Crawshaw, Mike Sockol, Tony Vale, Chris Kirk, Christine Free

United Kingdom

-

NOT AN EXIT

Written by Sid Kramer

United States

-

Fields of Diamonds

Written by Charlie Alejandro

United States

-

Never Wake A Sleeping Man

Written by Rick Shepherd

United States

-

Intersection

Written by Celeste

United States

-

Guise

Written by Paul Grammatico

United States

-

The Shift

Written by James Thornton

United States

-

S.A.L. (Serious About Love)

Written by Dean H. Huh, Chris Arocho

United States

-

Lucky

Written by Carolyn Wagner

Australia

-

Colter's Run

Written by Michael Thomas Holliday

United States

-

Subhchintak (Well-wisher)

Written by Sonia Mukherji

United States

-

Bad Day

Written by Glenna Goodman

United States

-

The Oblivious Notes

Written by Jason Boyer

United States

-

Again Mama

Written by Geqi Li

China

-

Lavender

Written by Elizabeth (Martina) Bishop, Danielle Stritmatter

United States

-

Dreamcatchers

Written by Felicity Bolitho, Anton Ballard

Australia

-

CATEGORY: TRAVEL FILM

NOMINEES

Tierra del Fuego

Directed by Andrii Andreiev

Ukraine

_

The Real Egypt

Directed by Alen Tkalcec

Croatia

_

CATEGORY: SILENT FILM

NOMINEES

Hard Plastic

Directed by Katrina R Villarreal

United States

_

Come te

Directed by SIMONE BIANCHI

Italy

_

the nurse's whistle

Directed by Jacques MICKE

France

_

The Magic Balloon

Directed by Jessi Thind

Canada

_

CATEGORY: STUDENT FILM

NOMINEES

Bomb Threat

Directed by Brian Weishaar

United States

_

Crossing Over

Directed by Michael Stavolone

United States

_

Make a wish

Directed by Rishi Rajendra Manohar

India

_

Trapped

Directed by alam virk

United States

_

SNAP

Directed by Vinay George, Kayla Gilchrist

United States

_

The Pencil

Directed by Alexandre Mahutte

Canada

_

CATEGORY: TRAILER/TEASER

NOMINEES

Code 13: Unreadable - Official

Directed by Seth Chitwood, Seng 2kx

United States

_

Trailer - Two Drunk Dudes & a Female-Identifying Chatbot Write a Story!

Directed by Paul Goodwyn Bernhard

United States

_

You Were Chosen

Produced by Heather Waters

Australia

_

Sin Apple Trailer

Directed by Kenya Cagle

United States

_

The Alliance 2 The Hunt for Breeze Trailer

Directed by Robert L Butler Jr

USA

_

Gimme Shelter Part Three

Directed by Christopher Kulikowski

United States

_

Villains

Directed by HARJ JOHAL, SHANOOR ULLAH

United Kingdom

_

Searching for Grace

Directed by Lawrence Whitener

United States

_

Come Outside - Feature Film

Directed by Sheldon Woodson

United States

_

FRANK N BEANZ

Directed by Bradley Michael Look

Not found

_

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR) / AUGMENTED REALITY(AR)

NOMINEES

Dying Wise According to Rena

Directed by Yonatan Manevich

Israel

_

The ŠKODA SLAVIA AR Filter

Produced by Prateek Sethi

India

_

Jeanne Duval, Belle d’ Abandon

Directed by jonas myrstrand

Sweden

_

CATEGORY: TELEVISION/PILOT PROGRAMME OR SERIES

NOMINEES

TempaKILL (Season Two)

Directed by Rick Williamson

United States

_

Kahdiak's Kitchen: Season 2 - Episode 1

Directed by Seng 2kx

United States

_

Toxic Shock

Directed by Meg Poveromo

United States

_

Insomnia Theater

Directed by Mark Starks

United States

_

Triad Power

Directed by Brian Pinkus

United States

_

TUTOPIQUE #SPLEEN

Directed by Maurice HUVELIN

France

_

The Case

Directed by Patrick House

United States

_

The Beantown spotlight talk show

Directed by Seng 2KX

United States

_

Kat Killed My Cat

Directed by Javier Navarrete

United States

_

Delphine

Directed by Bill Bradshaw

Ireland

_

Experience the World - The Train

Directed by Duro Howard Jr.

United States

_

Gimme Shelter Part Three

Directed by Christopher Kulikowski

United States

_

Don't care to Share

Directed by Dekel Aizen

Israel

_

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER

NOMINEES

S.K.R.

Directed by Carter Stoudt

United States

_

The Interrogation

Directed by Carter Stoudt, Bryce Solly, Mirr

United States

_

The Magic Balloon

Directed by Jessi Thind

Canada

_

Bomb Threat

Directed by Brian Weishaar

United States

_

The Liberty Bell Museum

Directed by Carter Stoudt

United States

-

CATEGORY: PRODUCER

NOMINEES

TikTok Rollie Viet Mix MV

Produced by Suzanna Ngoc Lam

Viet Nam

-

Ritornare

Produced by Shirley Fan Zhang

United States

-

END IS BEGINNING

Produced by Saiyed Shahid Khan

India

-

SOMETIMES IN DREAMS

Produced by Neel Esh Patel

United States

-

CATEGORY: SOUND DESIGNING

NOMINEES

 

Interlude - A Star Trek Fan Production

Sound Designed by Mark Edward Lewis

United States

-

Delirantissimo

Sound Designed by Joel Diamond, Ferdinand Bouchara & Alain Rimbert

France

-

In the Name of Tomorrow

Sound Designed by Celine Abyad Beader

Lebanon

-

Ayrton - Childhood in the Heart of Brazil

Sound Designed by Pedro Paulo Vicentini

United States

-

CATEGORY: SUPPORTING ACTRESS

NOMINEES

Chakhyubandhan

Acted By Ishani Sengupta

India

-

Halo

Acted By Helene Cardona

United States

-

END IS BEGINNING

Acted By Aarohi Soud

India

-

CATEGORY: VFX ARTIST

NOMINEES

Interlude - A Star Trek Fan Production

VFX by Victoria Fox & Joshua Michael Irwin

United States

-

TikTok Rollie Viet Mix MV

VFX by Linh Manh Tong

Viet Nam

-

Processing

VFX by Renetta G. Amador

United States

-

Lost Time

VFX by Gary Lester

United States

-

CATEGORY: Web And New Media

NOMINEES

Today's Kindness

Directed by Bill Grout & Jade Grout

United States

-

VIK.

Directed by Vignesh Nagabushanam

India

-

Eyelashes

Directed by Jéssica Carvalho Zanotelli

Brazil

-

TempaKILL (Season Two)

Directed by Rick Williamson

United States

-

The Space Between

Directed by Bianca Biasi, Louise Meek, Norman Neeson

Australia

-

The Avatar Tribune Issue One

Directed by Hinano Reia, Nicolas Servais

United Kingdom

-

The ŠKODA KUSHAQ AR Filter

Directed by Prateek Sethi

India

-

Eye on Entertainment

Directed by Dawna Lee Heising

United States

-

Cat-A-Pult

Directed by Karen Klami

United States

-

Cagney and Hooch

Directed by John Altobello III

United States

-

A Vampire in Quarantine

Directed by Stavros

United States

-

Middle Class Snacks - Episode 5

Directed by Rachel Bartel, Canelle Vanderford

United States

-

The Beantown spotlight talk show

Directed by Seng 2KX

United States

-

History of Artificial Intelligence

Directed by Christian Hernández Sánchez

Mexico

-

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *